Ładowanie…
szamba betonowe (4)

Czym jest szambo?

Co to jest szambo? Szambo betonowe to podziemny dół, do którego odprowadzane są ścieki. Kiedyś były standardowym rodzajem systemu usuwania odpadów domowych i nadal można je znaleźć w starszych domach.

Istnieje wiele problemów związanych z szambami. Przede wszystkim szamba betonowe nie radzą sobie dobrze z oczyszczaniem ścieków. Po pierwsze, odpady zagłębiają się w ziemię, co jest złe z dwóch powodów. Przede wszystkim najlepiej oczyszczać odpady z górnych 26 cali gleby, która zawiera bakterie tlenowe (zużywające tlen). Bakterie tlenowe przetwarzają odpady znacznie szybciej niż bakterie beztlenowe (które nie zużywają tlenu i znajdują się poniżej tego punktu). Po drugie, ponieważ odpady wnikają głębiej w ziemię, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że dostaną się do wód gruntowych, zanim zostaną oczyszczone przez bakterie. W rzeczywistości, jeśli masz studnię, może ona ściągnąć ścieki z powrotem do twojego domu. W całym kraju wciąż jest sporo domów, w których czerwony barwnik można spłukać w toalecie, a 20 minut później będzie on wypływał z kuchennego kranu.

Komercyjne systemy septyczne są pod pewnymi względami podobne do domowych systemów septycznych. Na przykład oba są używane na obszarach nieobsługiwanych przez miejskie systemy kanalizacyjne. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne szczególne kwestie, takie jak:

  • – Większe objętości i/lub szybszy przepływ
  • – Mocniejsze środki czyszczące i chemiczne w ściekach
  • – Inne substancje zawarte w ściekach, takie jak smary
  • – Zbiornik zazwyczaj wymaga dużo częstszego pompowania/serwisowania

W przypadku wielu komercyjnych systemów septycznych problemem numer jeden są tłuszcze, oleje i smary (FOG), które dostają się do pola ługowania. Materiały te mają tendencję do gromadzenia się na biomacie pola ługującego i zatykania go. Co do związków złożonych, ulegają one powolnej biodegradacji w środowisku ługowania. Może to spowodować awarię/przepełnienie systemu. Ponieważ pola ługowe nie są w stanie zbyt dobrze radzić sobie z tymi materiałami, wiele stanów wymaga stosowania łapaczy tłuszczu (znanych również jako separatory tłuszczu) w zakładach handlowych, które muszą usuwać tłuszcze, oleje i smary. W osadnikach tłuszczu FOG może osiąść, zanim ścieki przedostaną się na pole ługowania. Łapacze tłuszczu należy regularnie wypompowywać, aby zapewnić ich skuteczność.

Problemem mogą być również kłaczki z pralek, szczególnie w przypadku pralni samoobsługowych i innych obiektów, w których do systemu jest kilka pralek.

Dodaj komentarz