Ładowanie…
zbiorniki-na-deszczowke

JAKA JEST NAJLEPSZA OPCJA OCZYSZCZANIA WODY DESZCZOWEJ W ZBIORNIKACH?

Wieki temu jedno źródło wody pitnej pochodziło ze zbierania wody deszczowej w glinianych garnkach i beczkach ustawionych na zewnątrz w porze deszczowej. Jednak wraz z postępem technologicznym w miarę upływu czasu zwiększone zanieczyszczenia i chemikalia w atmosferze sprawiły, że woda deszczowa stała się nieocenionym źródłem wody pitnej. Częściowo przyczyniło się to do naszego nadmiernego polegania na źródłach słodkiej wody do picia, a nawet szarej wody. Aby pomóc chronić malejące zasoby słodkiej wody na naszej planecie, wielu patrzy na perspektywę zbierania wody deszczowej i ponownego jej nadawania do picia.

Jakie są powszechnie dostępne na rynku metody oczyszczania wody deszczowej? Co jest najlepsze z nich wszystkich? Czy to konieczność? W dzisiejszym poście przyjrzyjmy się bliżej niektórym typowym rodzajom oczyszczania wody deszczowej, które większość właścicieli domów może nabyć.

Co kupić najpierw: Zbiorniki i filtry na deszczówkę

Postanowiłeś więc wykorzystać potencjał wody deszczowej w domu. Dobra wiadomość, jest wielu dostawców wody deszczowej, którzy oferują naziemne zbiorniki na deszczówkę idealne do mniejszych domów i nieruchomości na obszarach miejskich. Wąskie podziemne zbiorniki na deszczówkę i zbiorniki podpokładowe są idealne, ponieważ okazują się najtańsze i zajmują najmniej miejsca w Twojej nieruchomości. Po zdobyciu zbiornika na wodę deszczową następnym celem powinno być zdobycie niezbędnych filtrów, aby oddzielić początkową maź od wody deszczowej.

Do prostego zbierania wody deszczowej początkowo potrzebny jest filtr 50-mikronowy z siatką z systemu transportu wody deszczowej. Ponieważ filtry te odfiltrowują większe zanieczyszczenia i cząstki, filtry te należy czyścić co najmniej raz na kwartał. Dodatkowe filtry 20-mikronowe są dostępne po tych większych filtrach, a na koniec potrzebne są filtry 10-mikronowe, aby utrzymać drobniejszy materiał na zewnątrz, chociaż filtry te nadal wymagają corocznego czyszczenia. Należy jednak pamiętać, że filtracja nie wyeliminuje mikroorganizmów znajdujących się w wodzie; raczej pomaga to tylko utrzymać większe zanieczyszczenia.

Tani i łatwy: chlor

Najtańszą i najłatwiej dostępną metodą oczyszczania jest chlor, który był używany jako środek dezynfekujący w ostatnich dziesięcioleciach. Do celów oczyszczania potrzebujesz 2,3 uncji chloru na 1000 litrów wody. Utrzymanie prawidłowego dawkowania jest niezbędne ze względu na reaktywny charakter chloru, który może łatwo łączyć się z pewną materią organiczną, tworząc związki takie jak chloroform. Dodatkowo, aby usunąć zapach i posmak chloru, potrzebne są dodatkowe filtry z węglem aktywnym.

Niezbyt tania alternatywa: światło ultrafioletowe

Inną alternatywą dla oczyszczania i dezynfekcji wody deszczowej jest światło ultrafioletowe, które jest łatwo dostępne od ponad 50 lat. Światła UV przenikają przez ściany komórkowe organizmów i zakłócają ich strukturę genetyczną, co z kolei uniemożliwia mikroorganizmom zdolność do reprodukcji. Działa to w połączeniu z filtrami, ponieważ woda deszczowa musi najpierw przejść przez filtry.

Jeśli twój system nie ma filtrów, osady i patogeny będą rzucać cienie na płynącą wodę, co pozwala organizmom przejść przez składnik światła UV praktycznie żywy. Pamiętaj, aby wymieniać żarówkę co 12 miesięcy, od czasu do czasu czyścić szklaną obudowę i sprawdzać, czy światło UV działa prawidłowo, aby Twój system działał optymalnie.

Potrzebny jest pewien montaż: filtracja membranowa

Kosztowniejsza niż wyżej wymienione alternatywy, filtracja membranowa przepycha wodę przez warstwę materiału oddzielającego dobre (czysta, pitna woda deszczowa) od złych (osady fizyczne i materia biologiczna). Najpopularniejsze systemy filtracji membranowej napędzane ciśnieniem obejmują:

  • Mikrofiltracja. Wykorzystuje membrany o wielkości porów od .03 do 10 mikronów. Dobry do usuwania piasku, mułu, gliny, alg, cyst i niektórych bakterii.

  • Ultrafiltracja. Nawet mniejsze rozmiary porów od 0,002 do 0,1 mikrona. Usuwa materiał, który można usunąć metodą mikrofiltracji, a także niektóre wirusy.

  • Nanofiltracja. Przepycha wodę przez membranę o wielkości porów 0,001 mikrona. Im mniejszy rozmiar porów, tym droższy system, ale nanofiltracja zasadniczo usuwa wszystko, co można usunąć przez mikrofiltrację i ultrafiltrację, w tym minerały. Oznacza to, że oczyszczona woda będzie miała niskie pH, które może powodować korozję rur, które następnie będą wymagały remineralizacji (zwykle używanym materiałem jest wapień), aby podnieść pH wody do neutralnego poziomu.

  • Odwrócona osmoza. Najczęściej używany, ale najdroższy. Jednostki pod zlewem kosztują około 1000 USD (około 1500 AUD), a jednostki w całym domu około 8000 PLN (około 11 600 PLN). Chociaż jednostki RO usuwają rad, mikroorganizmy, pestycydy, bakterie i wszystko pomiędzy, robią to kosztem produkcji ścieków. Te ścieki zawierają wysokie stężenie wspomnianych zanieczyszczeń, więc planowanie ponownego wykorzystania tego źródła szarej wody musi być uwzględnione przy podejmowaniu decyzji o jednostce RO.

Inwestycja jednorazowa: Destylacja

Destylacja jest śmietanką upraw, ale wiąże się z wysoką ceną i zużyciem energii. Destylacja polega na ogrzewaniu zebranej wody deszczowej, zbieraniu kondensatu — w ten sposób usuwając prawie wszystkie substancje z wyjątkiem niektórych lotnych chemikaliów organicznych — a następnie magazynowaniu oczyszczonej wody w oddzielnym zbiorniku do późniejszego spożycia. Jednostki, które produkują około 5-12 galonów wody dziennie, przyniosą właścicielowi domu około 2000 PLN (prawie 3000 PLN), podczas gdy wysokiej klasy automatyczne urządzenia podwoją tę cenę. Biologiczne oczyszczalnie ścieków także kosztują odpowiednio dużo i trzeba je połączyć z wodą deszczową.

Niezależnie od tego, jaki system oczyszczania wybierzesz do pracy w parze z systemem zbierania wody deszczowej i zbiornikiem, nie ma ceny na odnawialną, bezpieczną, pitną wodę deszczową i oszczędzanie zasobów słodkiej wody. Decyzja o zwiększeniu wykorzystania wody deszczowej może początkowo być znaczną inwestycją, ale na dłuższą metę się opłaca.

Dodaj komentarz