Ładowanie…
remont-lazienki

8 zasad przy projektowaniu i remoncie małej łazienki

Przeczytaj ten wpis, aby skrócić czas potrzebny na znalezienie najlepszego rozwiązania dla małej łazienki, kiedy zaczynasz remont mieszkania!

Planując remont łazienki, w której liczy się każdy centymetr, wybierz między pięknem a praktycznością: efektowne, ale niewygodne rozwiązania szybko staną się nieatrakcyjne. Dowiedz się więcej o tej i innych ważnych zasadach.

1. Priorytetem jest funkcjonalność

Umywalki z postumentem są często uważane za klasyczne, ale w małych łazienkach zwykle bardziej odpowiedni jest model z obszernym postumentem. Wynika to z faktu, że umywalki na postumencie często zajmują więcej miejsca niż inne rodzaje umywalek, a w małej łazience każdy centymetr przestrzeni jest cenny.

Relingi na ręczniki z 9 do 12 poprzeczkami są również dobrym rozwiązaniem dla małych łazienek, ponieważ oszczędzają miejsce, które w przeciwnym razie byłoby zmarnowane na haki i półki na ręczniki. Wreszcie, lustra w rzeźbionych bagietkach są dobrym wyborem do przedpokoju: lustrzana szafka jest zwykle bardziej praktyczną opcją.

2. Stawiaj na pionowe

Przy odrobinie kreatywności nawet najmniejsza łazienka może zostać przekształcona w przestronną oazę. Jednym z najlepszych sposobów na wizualne powiększenie wąskiej przestrzeni jest wykorzystanie przestrzeni pionowej. Wysokie sufity mogą sprawić, że pomieszczenie będzie bardziej otwarte i przestronne, więc rozważ zainstalowanie półek lub szafek, które sięgają do sufitu. To nie tylko doda przechowywania, ale również stworzy iluzję większej przestrzeni. Inną dobrą sztuczką jest użycie jasnej farby lub tapety.

Jasne kolory odbijają światło, dzięki czemu pokój czuje się jaśniejszy i bardziej otwarty. Wreszcie, utrzymuj bałagan do minimum. Schludna łazienka wydaje się bardziej przestronna niż ta, która jest zagracona ręcznikami, przyborami toaletowymi i innymi akcesoriami.remont-lazienki

3. Sprzęt AGD – tylko kompaktowy

Co dokładnie czyni łazienkę wygodną? Oprócz funkcjonalności, wygodna łazienka powinna być również przestronna i dobrze zorganizowana. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie mniejszych wersji urządzeń, takich jak pralka, suszarka do włosów czy miniboiler.

Te kompaktowe urządzenia zajmują mniej miejsca i pozwalają na więcej przechowywania, co skutkuje schludniejszą i lepiej zorganizowaną łazienką. Nie tylko to, ale także mają tendencję do bycia bardziej energooszczędnymi, co może zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Więc jeśli szukasz sposobów, aby Twoja łazienka była bardziej komfortowa, rozważ zainwestowanie w kilka mniejszych urządzeń. Czas i wysiłek, który poświęcisz na ich poszukiwanie, będzie w końcu tego wart.

4. Najlepiej przechowywać w zabudowie lub niewidocznie.

Jeśli chodzi o przechowywanie w łazience, istnieje wiele różnych opcji do wyboru. Jeśli masz ograniczony budżet lub ograniczenia przestrzeni, niestandardowe szafki łazienkowe i półki mogą nie być opcją. W takim przypadku minimalistyczne szafki łazienkowe w wykończeniu z płytek lub farby mogą być świetną alternatywą. Te szafki zajmują mniej miejsca niż ich tradycyjne odpowiedniki i mogą być łatwo zainstalowane przez profesjonalistę. Plus, one przychodzą w różnorodnych kolorach i wykończeniach dopasowywać twój łazienka wystrój.

Co najlepsze, zapewniają one dużo miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych przyborów toaletowych i ręczników. Więc jeśli szukasz niedrogiego i oszczędzającego miejsce rozwiązania dla swoich potrzeb przechowywania w łazience, rozważ zainwestowanie w minimalistyczne szafki łazienkowe.

5. Hydraulika i meble z kątami prostymi to tabu

Jeśli chodzi o małe łazienki, okrągłe kształty są często najlepszym rozwiązaniem. Kwadratowe toalety i zlewy mogą być niepraktyczne, a nawet niebezpieczne, ponieważ zawsze istnieje możliwość, że ktoś wpadnie na ostry narożnik. Kątowe blaty również mogą być problematyczne, ponieważ mogą stworzyć wrażenie ciasnoty w przestrzeni. Natomiast okrągłe urządzenia sanitarne i meble pomagają stworzyć bardziej otwartą i przestronną atmosferę. Zajmują one również mniej miejsca, co sprawia, że mała łazienka wydaje się większa.remont-malej-lazienki

Ponadto, okrągłe kształty są często wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie mają twardych krawędzi, które mogłyby zahaczyć o ubranie lub skórę. Z tych wszystkich powodów, montaż hydrauliki okrągłej i mebli są często najlepszym wyborem dla małych łazienek.

6. Zasłona szklana czy zasłona z tkaniny? Druga opcja jest bardziej praktyczna

Szklane prysznice są popularną opcją w wielu nowoczesnych łazienkach, ponieważ zapewniają elegancki i stylowy wygląd. Jednak szklane prysznice mogą być również trudne do utrzymania w czystości, ponieważ rozpryski wody i plamy mogą szybko zrujnować ich nieskazitelny wygląd. Jednym ze sposobów na zwalczenie tego problemu jest zainstalowanie osłony prysznicowej z tkaniny.

Wykonana z hydrofobowego materiału osłona prysznicowa może pomóc w ochronie szkła przed plamami i korozją. Ponadto, osłona prysznicowa z tkaniny z cętkowanym wzorem może pomóc ukryć wszelkie plamy wody, czyniąc je praktycznie niezauważalnymi. W rezultacie, osłona prysznicowa z tkaniny jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą, aby ich szklany prysznic wyglądał jak nowy.

7. Światło – tylko wielopoziomowe

Dobre oświetlenie jest niezbędne w każdym pomieszczeniu, ale jest szczególnie ważne w małych przestrzeniach, takich jak łazienki. Odpowiednia mieszanka źródeł światła może zrobić dużą różnicę w odczuciu pomieszczenia. Lampy sufitowe zapewniają ogólne oświetlenie i mogą sprawić, że przestrzeń będzie jaśniejsza i bardziej otwarta. Kinkiety mogą używać tworzyć zadanie oświetlenie blisko lustra lub innych terenów dokąd ty potrzebujesz więcej światła dla szczególnych działań.

Lampy podłogowe i półki są świetne do dodawania oświetlenia akcentującego i tworzenia ciepłej, zachęcającej atmosfery. Oświetlenie łazienki powinno być zaprojektowane tak, aby spełniało Twoje specyficzne potrzeby i unikalny układ przestrzeni. Przy starannym planowaniu można stworzyć jasną, przewiewną łazienkę, która jest zarówno funkcjonalna, jak i stylowa.

8. Podłoga z akcentami to bezużyteczne rozwiązanie

Prawdopodobnie jest on zagracony meblami, sprzętem AGD, koszem na pranie i innymi przedmiotami, a także pokryty dywanem. Lepszym wyborem są bezpretensjonalne płytki w neutralnym odcieniu na podłodze. Jeśli chcesz zlecić układanie płytek – zalecamy firmę BestRemonts!

Dodaj komentarz